YX65-400-500 One Times Tapered Forming for One Time Tapered Forming
Request a Quote
Samples
Profiles
Features
  • Straight and tapered profiles are available in one machine.
  • The tapered profile is one times formed.
  • Smart body, available to fix in 40GP container, easy transport to the site
  • Easy operation, low maintain cost
Specifications
Model YX65-300-400-500
Dimension 7000*2000*1050mm
Main Driving Motor Power 7.5kW*2
Hydraulic Power for pre-cutting 3kW
Servo motor (Schneider; use for changing types) 2kW
Motor (use for controlling angle) 1.1kW*2
Motor(use for slitting) 1.1.kW
Motor(use for feeding device) 4kW
Forming Steps 18Steps
Forming Speed 8-15m/min
Voltage 380V/50HZ/3PH
Effective Width for Straight Profile The narrowest: 200mm; the widest: 700mm
Effective Width Tapered Profile The narrowest for the tapered side: 220mm;
the widest for the other side: 700mm
(Range of slope: 0~2.5 degrees.)
Height of Roofing 65mm
Aluminum Thickness 0.8-1.2mm
Steel Thickness 0.6-0.8mm
Control System PLC Control
Details
  • Flat Sheet Cutting Device
    Cut the sheet before roll forming to required length.
    Hydraulic power to cut, pump motor: 3kW
    Feeding device with power, motor: 4kW